Laboratorium Technologii Wodorowych Diagnostyki i Ogniw Paliwowych

Kierownik:

prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak

Kontakt: (+48) 12 617 55 22, e-mail: ce(at)agh.edu.pl

Działalność:

Laboratorium prowadzi prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na zastosowania praktyczne generatorów energii elektrycznej z ogniwami paliwowymi PEMFC. Prace te głównie realizowane są w konsorcjach naukowo-przemysłowych.

Jednym z ważniejszych obszarów działalności laboratorium jest opracowywanie konstrukcji generatorów ogniw paliwowych dedykowanych dla zastosowań mobilnych, w tym  lotniczych. Ogniwa paliwowe, w porównaniu z akumulatorami elektrochemicznymi i superkondensatorami, mają możliwość wytworzenia największej ilości użytecznej energii w stosunkowo lekkiej  jednostce zasilającej.

 Laboratorium, wychodząc naprzeciw potrzebom sektora elektromobilności, podejmie się prac badawczych dotyczących projektowania, budowy i testowania generatorów energii zbudowanych z ogniw paliwowych. Zastosowanie ich w jednostkach napędowych różnych pojazdów: rowery, skutery, samochody, autobusy itp. to aktualnie intensywnie rozwijany w kraju obszar badań. Prace laboratorium skupiają się nad zwiększeniem możliwości użycia ogniw paliwowych w pojazdach elektrycznych oraz wydłużenie czasu ich jazdy w odniesieniu do baterii.

Laboratorium powstało w miejsce Laboratorium Zintegrowanych Systemów Operacyjnych.

 

<<Wstecz